Izolacja turbin parowych – izolacja o szczególnym znaczeniu

Klasyczna turbina energetyczna jest bardzo wrażliwym i złożonym urządzeniem z wyraźnym podziałem na strefy temperaturowe:

– w segmencie wysokoprężnym korpus osiąga temperatury zbliżone do wartości pary zasilającej, która może mieć nawet 600° C i ciśnienie do 200 MPa,

– w segmencie średnioprężnym korpus „schładza” się już do temperatury do ok. 400° C,

– w członie niskoprężnym natomiast temperatura pracy oscyluje w okolicach  100° C.

Izolacja korpusu turbiny ma nie tylko zapobiegać stratom energii samym w sobie, ale  przede wszystkim zapewnić całemu urządzeniu stabilne temperaturowe warunki pracy i ograniczyć ewentualny stres termiczny.

Dlatego też, aby urządzenie zostało właściwie zaizolowane, należy zastosować izolację termiczną o stopniowanej grubości, ściśle określonej sprawności i odpowiednich parametrach mechanicznych i wytrzymałościowych.

Technologia pokrowców termo­izolacyjnych jest obecnie powszechnie rekomendowana przez praktycznie wszystkich producentów turbozespołów.

SUM Poland ma wieloletnie doświadczenie w izolacji turbozespołów. Pokrowce termoizolacyjne SUM Guard nadają się do izolacji zarówno nowych, jak i od dawna eksploatowanych urządzeń. Izolacja obejmować może nie tylko sam turbozespół, ale również armaturę towarzyszącą, flansze i orurowanie. Co istotne, izolacja w formie pokrowców nie wymaga stosowania elementów wspornikowych na korpusie turbiny.

Pokrowce SUM Guard mogą zredukować hałas emitowany przez urządzenia pracujące w pomieszczeniach nawet o 19dB!!!!

Musimy wspomnieć jeszcze o jednej korzyści związanej ze stosowanie tego rozwiązania technologicznego. A mianowicie redukcja hałasu.

Turbina parowa jest urządzeniem wirnikowym, emitującym dźwięki o wysokim natężeniu, powyżej 100 dB oraz powodującym drgania. Pokrowce SUM Guard mogą zredukować hałas emitowany przez urządzenia pracujące w pomieszczeniach nawet o 19dB!!!!.