NICI Kevlar® w pokrowcach SUM

Używane przez nas nici do produkcji pokrowców to kombinacja stalowego rdzenia i oplotu z włókien para-aramidowych zapewniającą doskonałą wytrzymałość. Metaliczne nici odporne są na działanie wysokich temperatur. Rdzeń stalowy nie poddany siłom zewnętrznym wytrzymuje w około 1100°C, poddany działaniom naprężeń – temperaturę około 600°C. Natomiast para-aramid zachowuje swoje właściwości w zakresie temperatur od -200°C do 245°C. Nie przewodzi prądu elektrycznego i charakteryzuje go niska przewodność cieplna. Przy zetknięciu z ogniem para-aramid nie topi się i nie kapie, ale ulega rozkładowi w temperaturze około 500°C, bez wydzielania substancji toksycznych.

Niezwykle mocne szwy wykonane z nici ze stali nierdzewnej w oplocie z Kevlaru® zapewniają długą żywotność oraz wysoką odporność termiczną naszych pokrowców SUM Guard.

A czy Państwo wiecie jakie nici uważane są za jeden z najmocniejszych i najtwardszych materiałów na Ziemi? Pajęcze!!!! Oprócz tego, że są wytrzymałe i lekkie, są też biodegradowalne i mają potencjał do wykorzystania w produkcji trwałych materiałów takich jak komponenty do użytku w przemyśle kosmicznym. Niestety ich mała dostępność uniemożliwia zastosowanie tego materiału na przemysłową skalę. Pojedynczy pająk może wyprodukować tylko śladowe ilości nici, a rozmnażanie dużej liczby tych stawonogów jest trudnym zadaniem. Naukowcy od lat podejmują próby wyprodukowania sztucznej nici przędnej pająków. Jakiś czas temu pracownikom naukowym z Washington University in St. Louis udało się wytworzyć pajęcze nici przy pomocy genetycznie zmodyfikowanych bakterii. Pajęcze nici wytwarzane przez zmodyfikowane bakterie są mocniejsze od stali i para-aramidów!!!

Kto wie, czy za kilka lat nie będziemy tej przędnej nici pająków stworzonej przy udziale zmodyfikowanych bakterii stosować przy produkcji naszych pokrowców!!!